Tabele na Euro 2024. Gdzie sprawdzać wyniki?


euro-2024-grafika

W dniach 14 czerwca – 14 lipca odbędzie się turniej finałowy mistrzostw Europy 2024 w piłce nożnej mężczyzn. Zmagania toczyć się będą przez równy miesiąc, a ich gospodarzem zostali nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. W turnieju finałowym wezmą udział 24 reprezentacje narodowe, które powalczą o miano najlepszej na Starym Kontynencie. Zostań z nami i sprawdź, jak prezentuje się tabela EURO 2024!

Polska tabela na Euro 2024. Trudny awans?

Od 2016 roku na mistrzostwach Europy występują 24 reprezentacje narodowe, a więc turniej w Niemczech będzie dopiero trzecią imprezą piłkarską tej rangi z taką liczbą drużyn. W latach 2023 – 2024 kilkadziesiąt europejskich reprezentacji narodowych rozegrało eliminacje do turnieju finałowego. 20 drużyn zapewniło sobie bezpośredni awans na EURO 2024, natomiast trzy kolejne dokonały tej sztuki poprzez baraże, które odbyły się w marcu. Warto zaznaczyć, że od samego początku udział w EURO 2024 miał zapewniony gospodarz turnieju, czyli Niemcy.

Reprezentacja Polski miała sporo trudności podczas eliminacji i dopiero przez baraże zameldowała się w gronie drużyn, które pojadą na mistrzostwa Europy. Biało-czerwoni musieli wziąć udział w dodatkowych meczach, ponieważ w grupie E eliminacji ME zajęli dopiero trzecie miejsce. Obecność w tej fazie rozgrywek zawdzięczamy głównie dobrej postawie w Lidze Narodów. W półfinale baraży wysoko pokonaliśmy Estonię, natomiast w decydującym meczu dopiero po rzutach karnych uporaliśmy się z Walią.

Pod koniec 2023 roku w Hamburgu odbyło się losowanie fazy grupowej EURO 2024. Wzorem poprzednich turniejów mistrzostwa Europy odbędą się w systemie mieszanym tj. faza grupowa oraz faza pucharowa. W drodze losowania wyłoniono skład sześciu grup EURO 2024. W każdej z nich znajdą się po cztery najlepsze drużyny narodowe z Europy.

Trzeba przyznać, że reprezentacja Polski nie miała dużego szczęścia podczas losowania fazy grupowej EURO 2024. Biało-czerwoni trafili do grupy D, gdzie zmierzą się z: Holandią, Austrią i Francją. Przez wielu ekspertów takie zestawienie określane jest jako grupa śmierci, w której ulokowana została reprezentacja Francji, a więc jedna z najlepszych drużyn narodowych w ostatnich latach.

Grupa D:
1. Polska
2. Holandia
3. Austria
4. Francja

Tak jak już wspomnieliśmy, grupa D należy do najsilniejszych na EURO 2024. Sytuacja Polaków nie jest łatwa, ponieważ będą musieli przeciwstawić się lepszym zespołom. Biało-czerwoni z pewnością będą chcieli zaskoczyć rywali i sprawić radość swoim kibicom. Tym bardziej że oprócz drużyn, które zajmą pierwsze miejsce oraz drugie miejsce w swojej grupie, bezpośredni awans do fazy pucharowej daje także trzecia pozycja. W jaki sposób można awansować do 1/8 finału z trzeciego miejsca? Zgodnie z regulaminem turnieju finałowego cztery reprezentacje narodowe, które uplasują się na trzeciej pozycji i będą mogły pochwalić się najlepszym bilansem uzyskają przepustkę do dalszego etapu EURO 2024.

Kiedy kolejne mecze Polski?

Mistrzostwa Europy 2024 zainaugurowane zostaną 14 czerwca, kiedy to w meczu otwarcia na Allianz Arenie w Monachium Niemcy zmierzą się ze Szkocją. Polacy do rywalizacji na turnieju finałowym w Niemczech przystąpią dwa dni później, czyli w niedzielę 16 czerwca. Wówczas w Hamburgu podopieczni trenera Michała Probierza zmierzą się z Holandią. W kolejnym grupowym pojedynku Polacy staną do walki o punkty z Austrią, natomiast ostatnim meczem w grupie D będzie rywalizacja z Francją.

Terminarz reprezentacji Polski w grupie D na EURO 2024:

16 czerwca, niedziela:
Polska – Holandia (Hamburg, 15:00)

21 czerwca, piątek:
Polska – Austria (Berlin, 18:00)

25 czerwca, wtorek:
Francja – Polska (Dortmund, 18:00)

Gdzie sprawdzać tabele na Euro 2024

Podczas mistrzostw Europy 2024 obowiązuje podział na sześć grup. W każdej z nich znajdują się po cztery reprezentacje narodowe. Poniżej spojrzymy na to, jak wygląda zestawienie drużyn oraz kto ma największe szanse na awans do fazy pucharowej.

W grupie A zgodnie z zasadami oraz regulaminami znaleźli się gospodarze turnieju, a więc Niemcy. Bez wątpienia są oni głównym faworytem do wygrania tej grupy. Pomimo tego walka o awans do fazy pucharowej zapowiada się emocjonująco, ponieważ każda z trzech pozostałych drużyn ma na to sporą szansę.

Grupa A:
1. Niemcy
2. Węgry
3. Szkocja
4. Szwajcaria

W grupie B znalazły się bardzo silne reprezentacje i jest ona stawiana na równi z grupą D jako grupa śmierci. Eksperci typują, iż największe szanse na pierwsze miejsce ma Hiszpania, lecz nie będzie zaskoczeniem, jeśli zwycięży w niej np. reprezentacja Włoch.

Grupa B:
1. Albania
2. Chorwacja
3. Włochy
4. Hiszpania

Anglia to zespół, który określany jest jako jeden z faworytów do wygrania całego EURO 2024. Nic więc dziwnego, że większość kibiców typuje Anglików, jako pewniaków do wygrania grupy C. O drugie miejsce powinna powalczyć Dania i Serbia.

Grupa C:
1. Dania
2. Anglia
3. Serbia
4. Słowenia

Na pierwszy plan w grupie E bez dwóch zdań wysuwa się Belgia. Trzeba jednak pamiętać, że Belgowie pomimo złotej ery piłkarzy nie byli w stanie w minionych latach wygrać ani jednej imprezy piłkarskiej.

Grupa E:
1. Belgia
2. Rumunia
3. Słowacja
4. Ukraina

Nie będzie tutaj zaskoczenia, ponieważ pierwsze skrzypce w grupie F powinna grać Portugalia. Zespół, w którym występuje jeden z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, czyli Cristiano Ronaldo ma zdecydowanie większy apetyt na EURO 2024, niż awans do 1/8 finału. Portugalia jest wymieniania w niewielkim gronie zespołów, które mogą pokusić się o końcowy triumf i sięgnięcie po mistrzostwo Europy. Zdaniem ekspertów walka o drugą pozycję, która zapewni bezpośredni awans, rozegra się między Czechami a Turcją.

Grupa F:
1. Czechy
2. Gruzja
3. Portugalia
4. Turcja

Powyżej opisaliśmy skład fazy grupowej EURO 2024. Prawdziwe emocje rozpoczną się, gdy zainaugurowany zostanie turniej, a zespoły będą dopisywać do swojego konta kolejne punkty i walczyć o zajęcie jak najwyższej lokaty, celem bezpośredniego awansu. Tabele grup EURO 2024 są dostępne na wszystkich stronach ze statystykami, a więc między innymi na flashscore.pl, czy sofascore.com. Ponadto dostęp do aktualnego panelu z wynikami i tabelami EURO 2024 oferują legalni bukmacherzy na swoich stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Odwiedź stronę największego polskiego bukmachera STS i bądź na bieżąco!