W grudniu 2023 roku w Hamburgu miało miejsce losowanie fazy grupowej mistrzostw Europy 2024 w piłce nożnej. W turnieju, który odbędzie się w dniach 14 czerwca – 14 lipca wezmą udział 24 drużyny, podzielone na sześć grup, które powalczą o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. Jeżeli Polska odniesie sukces i wygra baraże, to trafi do grupy D, która przez wielu określana jest jako grupa śmierci. Jak prezentują się EURO 2024 grupy? Zostań z nami, aby poznać szczegóły!

Jaki terminarz ma polska grupa Euro 2024?

Wszyscy kibice reprezentacji Polski liczyli na to, że biało-czerwoni będą w stanie awansować w sposób bezpośredni na EURO 2024. Polacy podczas eliminacji rywalizowali w grupie E, gdzie ich rywalami były reprezentacje Czech, Albanii, Wysp Owczych, Mołdawii. Tak naprawdę każdy liczył, że reprezentacja Polski bez szwanku zapewni sobie udział w turnieju finałowym. Niestety na przestrzeni miesięcy sytuacja znacząco się skomplikowała, a Polacy ostatecznie zajęli dopiero trzecią pozycję, która zagwarantowała im udział w barażach. Wobec tego, aby pojechać na EURO 2024 biało-czerwoni muszą wygrać dwa mecze barażowe.

Podczas losowania fazy grupowej EURO 2024 uwzględniono ścieżki barażowe, a więc drużyny, które w marcu będą walczyć o wyjazd na turniej finałowy, poznały swoich ewentualnych rywali w grupie. Ścieżka barażowa A (Polska, Estonia, Walia, Finlandia) została ulokowana w grupie D. Tam znalazły się także Austria, Holandia, Francja.

Zmagania w grupie D rozpoczną się w niedzielę 16 czerwca o godzinie 15:00. W Hamburgu dojdzie do rywalizacji zwycięzcy ścieżki barażowej A z Holandią. Następnie w poniedziałek o godzinie 21:00 Austria zmierzy się z Francją. Druga kolejka grupy D rozegrana zostanie w piątek 21 czerwca, odpowiednio o godzinie 18:00 i 21:00. Z kolei ostatnie dwa mecze grupy D odbędą się we wtorek 25 czerwca o godzinie 18:00.

Terminarz meczów Polski

Terminarz grupy D na EURO 2024:

Euro 2024. Grupy i harmonogram rozgrywek

Mistrzostwa Europy 2024 rozpoczną się 14 czerwca 2024 i potrwają do 14 lipca. Podczas miesiąca piłkarskich zmagań rozegranych zostanie 51 meczów. Pierwsza część EURO składa się z fazy grupowej, w której 24 drużyny zostały podzielone na sześć grup. Będą one rywalizować ze sobą w systemie każdy z każdym. Następnie odbędzie się faza pucharowa, która wyłoni zwycięzcę całego turnieju.

Przepustkę do fazy pucharowej, czyli 1/8 finału rozgrywek otrzymają po dwie najlepsze drużyny w każdej grupie oraz cztery zespoły z trzecich pozycji. W efekcie w tym etapie mistrzostw Europy weźmie udział 16 drużyn. Rywalizacja w fazie pucharowej odbywa się na zasadzie jednego meczu. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry zarządzana jest dogrywka, a jeżeli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, to mają miejsce rzuty karne.

Harmonogram EURO 2024 został zaplanowany w taki sposób, że zmagania grupowe odbędą się w dniach 14-26 czerwca. Faza pucharowa rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 14 lipca, kiedy to odbędzie się wielki finał.

Podział na grupy na Euro 2024

2 grudnia 2023 roku w Hamburgu odbyło się losowanie grup EURO 2024. Do Niemiec zjechali się przedstawiciele najlepszych reprezentacji narodowych, aby na żywo śledzić tę podniosłą chwilę. Na EURO 2024 rywalizować będą 24 zespoły, które rozlosowane zostały do sześciu różnych grup. Pełny i dokładny skład fazy grupowej poznamy pod koniec marca, kiedy to rozegrane zostaną mecze barażowe. Spotkania barażowe zaplanowano na 21 oraz 26 marca, a o angaż na mistrzostwach Europy walczą: ścieżka A (Polska, Estonia, Walia, Finlandia), ścieżka B (Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Izrael, Islandia), ścieżka C (Gruzja, Luksemburg, Grecja, Kazachstan). Tylko trzy zespoły z wymienionych dwunastu zakwalifikują się do turnieju finałowego.

Podział na grupy EURO 2024:

Grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria;
Grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania;
Grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia;
Grupa D: zwycięzca baraży A (Polska, Estonia, Walia lub Finlandia), Holandia, Austria, Francja;
Grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, zwycięzca baraży B (Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Izrael lub Islandia).