EURO 2020 w 2021. Wszystko przez koronawirusa!


EURO 2020 przeniesione na 2021

Kibice piłki nożnej muszą pogodzić się i przyzwyczaić do sytuacji, że EURO 2020 w tym roku nie będzie. Ostatecznie UEFA ustaliła, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się latem 2021. Przeniesienie EURO 2020 dostarcza jednak spor pytań.

Ciemne chmury nad najważniejszym piłkarskim turniejem w tym roku zbierały się od momentu, gdy wirus dotarł do Europy. Z każdym tygodniem sytuacja się jednak zmieniała, futbolowi działacze rozmawiali o różnych scenariuszach, w tym o odwołaniu EURO 2020 i przeniesieniu ME na 2021 rok.

UEFA długo zastanawiała się nad przeniesieniem EURO 2020

Europejska federacja długo milczała w sprawie UEFA EURO 2020. Gdy kolejne ligi i federacje coraz bardziej przejmowały się sezonem i trwającą na świecie sytuacją w sprawie przełożenia ME 2020 długo nic nie było wiadomo. Spekulacje w marcu narastały, aż w końcu po długich rozmowach i analizach zdecydowano się podjąć najważniejszą decyzję. UEFA przeprowadziła wideokonferencję z 55 narodowymi federacjami piłki nożnej, z przedstawicielami europejskich lig oraz klubami i zdecydowała się przenieść EURO 2020 o rok. „Piłka nożna jest podnoszącą na duchu i potężną siłą w społeczeństwie. Myśl o świętowaniu ogólnoeuropejskiego futbolowego festiwalu przy pustych stadionach, z pustymi strefami kibica, podczas gdy cały kontynent siedzi zamknięty w domu, nie byłoby wesołą informacją. Nie możemy zaakceptować świętowania 60. rocznicy tych mistrzostw w taki sposób” – napisał w specjalnym oświadczeniu Aleksander Ceferin, szef UEFA.

Nowy termin Mistrzostw Europy 2020

EURO 2020 pierwotnie miało się odbyć w dniach od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku. UEFA szybko postanowiła kiedy w 2021 odbędą się piłkarskie mistrzostwa. EURO 2021 zaplanowano w bardzo podobnym czasie, co w 2020 roku. Początek ME 2021 ma mieć miejsce 11 czerwca a finał turnieju 11 lipca 2021. Ta jedna zmiana daty sprawiła, że w kalendarzu piłkarskim zrobiło się więcej miejsca w 2020 roku. Było to istotne dla władz lig poszczególnych państw, jak i dla samej UEFA. Przełożenie EURO 2020 sprawiło, że rozgrywki ligowe mogą zostać dokończone w czerwcu i lipcu. Taki plan ma wiele lig, choć niektórzy, przedwcześnie zakończyli rozgrywki. Tak zdecydowano we Francji, Belgii i Holandii.

Co z Ligą Mistrzów i barażami EURO 2020?

A co z europejskimi rozgrywkami? Zapyta wielu. Tu też pewników brakuje. UEFA wstępnie zaplanowała, że Liga Mistrzów i Liga Europy odbędzie się w sierpniu. Przypomnijmy, że do rozegrania została prawie cała faza pucharowa tychże rozgrywek. Europejska federacja poinformowała także, że ME choć odbędą się w 2021 roku, to nazwa pozostanie bez zmian i w użyciu będzie brand EURO 2020. Przełożenie ME sprawiło też, że trzeba ustalić nowe terminy meczów towarzyskich reprezentacji oraz baraży EURO 2020. W chwili obecnej rozważane są dwie nowe daty – jesień 2020 lub wiosna 2021.  

Gdzie odbędzie się EURO 2021?

To pytanie wydawać się może podchwytliwe, ale… nic nie jest takie pewne i przesądzone. UEFA upiera się, że EURO 2021 odbędzie się w takiej samej formule, co zaplanowane EURO 2020, ale… istnieje wiele pytań i problemów do rozwiązania. ME 2020 miały być wyjątkowym turniejem, rozegranym w dwunastu państwach. Kibice mieli podróżować po całym kontynencie. Wirus sprawił, że po pierwsze może to nie być takie proste. Po drugie, nie wiadomo jaka będzie sytuacja na świecie. Nic więc dziwnego, że już teraz wiele miast-gospodarzy EURO 2020 nie jest przekonanych czy da radę w 2021 roku. Co prawda np. Londyn i stadion Wembley poinformowały o gotowości do ME 2021. Także wśród piłkarskich działaczy pojawiły się mieszane uczucia. „Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa” – mówił w wywiadach Zbigniew Bonieik, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. „Jako Zbigniew Boniek zastanawiam się, czy nie byłoby łatwiej zorganizować przyszłorocznych mistrzostwa Europy w jednym kraju zamiast w dwunastu” – stwierdził szef PZPN. Jak widać pytań po przełożeniu EURO 2020 jest wiele i musi minąć trochę czasu, gdy poznamy na nie wszystkie odpowiedzi. Kibice i piłkarze muszą uzbroić się w cierpliwość.