Terminarz meczów Polski już znany


Terminarz meczów Polski

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił, jak szczegółowo będzie wyglądała piłkarska jesień reprezentacji Polski. Biało-czerwoni rozegrają m.in. pięć meczów domowych w Chorzowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Kibice stęsknili się za reprezentacją Polski, która pewnie wywalczyła awans w kwalifikacjach EURO 2020. Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie i w spokoju mieli przygotowywać się do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Plan spotkań towarzyskich wiosną był ustalony, jednak wszystko popsuła pandemia koronawirusa. Terminarz EURO 2020 i innych meczów reprezentacji został przewrócony do góry nogami. Dlatego w czerwcu UEFA debatowała nad nowymi datami ME 2020, a PZPN nad miejscem i datami rozegrania meczów towarzyskich oraz Ligi Narodów UEFA.

EURO 2020 przeniesione na 2021 rok

Kluczową decyzją dla całego piłkarskiego ekosystemu było przeniesienie Mistrzostw Europy z 2020 roku na 2021. Ten jeden ruch wywołał efekt domina. Dzięki wolnym terminom w czerwcu i lipcu, rozgrywki krajowe w większości państw Starego Kontynentu mogły został przesunięte i dokończone latem. To właśnie ma miejsce. Ligowe rozgrywki w Europie zakończą się w lipcu, a w sierpniu i wrześniu rozpocząć się mają nowe sezony. W sierpniu UEFA planuje dokończyć europejskie puchary, czyli fazę pucharową Ligi Mistrzów i Ligi Narodów.

Terminarz EURO 2020 zachowany

Najważniejsze pytania dotyczyło nowej daty rozegrania Mistrzostw Europy w piłce nożnej. UEFA rozmawiała z federacjami, które w eliminacjach wywalczyły bezpośredni awans. Ostatecznie w czerwcu zadecydowano, że EURO 2020 odbędzie się w dniach 11 czerwca – 11 lipca 2021 roku. Przypomnijmy, że pierwotnie turniej w dwunastu krajach miał trwać od 12 czerwca do 12 lipca tego roku. Jeśli chodzi o meczu grupowe, to tutaj też niewiele się zmieniło, bo kolejność i miejsce rozgrania meczów pozostały niezmienione. I tak – 14 czerwca Polska zagra z drużyną wyłonioną z baraży, 19 czerwca odbędzie się spotkania Polska – Hiszpania, a 23 czerwca na zakończenie fazy grupowej odbędzie się mecz Polska – Szwecja. Z kolei terminy baraży EURO 2020 były kilka razy przekładane i ustalano nowe. Na chwilę obecną sytuacja wygląda tak, że mecze play-off odbędą się dopiero wiosną przyszłego roku.

Polska zagra towarzysko i w Lidze Narodów

Piłkarskie emocje kibiców czekają jednak już tej jesieni, bo zaplanowano sporo meczów reprezentacji Polski. Część odbędzie się w ramach fazy grupowej Ligi Europy, a resztą spotkań będą sparingi w ramach przygotowań do EURO 2020. Mecz Ligi Narodów Holandia odbędzie się 4 września w Amsterdamie. – Na ten moment nie wiadomo, czy mecz odbędzie się z udziałem jakiejkolwiek liczby widzów na stadionie – informuje Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN. Znacznie ciekawiej wygląda terminarz domowych meczów Polski. W październiku i listopadzie 2020 biało-czerwoni rozegrają aż pięć meczów. W Gdańsku Polska zagra z Finlandią mecz towarzyski i z Włochami w ramach LN 2020. We Wrocławiu kadra narodowa rozegra mecz z Ligi Narodów z Bośnią i Hercegowiną. W listopadzie odbędą się dwa spotkania na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najpierw Polska zagra towarzysko z Ukrainą, by później powalczyć z Holandią w ramach Ligi Narodów. Czy i w jakiej liczbie zasiądą na trybunach fani reprezentacji będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej i decyzji rządu.

Źródło: PZPN / laczynaspilka.pl