Sousa odkrył karty. 27 wybrańców selekcjonera


Kadra na EURO

Selekcjoner Paulo Sousa na tydzień przed rozpoczęciem zgrupowania w Opalenicy ogłosił szeroki skład reprezentacji Polski na finały UEFA Euro 2020. Są niespodzianki!

Bez Kamila Grosickiego, za to z Tomaszem Kędziorą reprezentacja Polski rozpocznie ostatnią prostą przygotowań do finałów UEFA Euro 2020. Selekcjoner Paulo Sousa na konferencji prasowej ogłosił kadrę biało-czerwonych. Znalazło się w niej 27 zawodników, na Euro może pojechać 26 graczy. Czterech piłkarzy znalazło się na liście rezerwowej.

Inwestycja w przyszłość

Tym 27. zawodnikiem, który trenować będzie z kadrą w Opalenicy, ale nie pojedzie na Euro (o ile nie stanie się nic nieprzewidzianego…) jest Radosław Majecki, bramkarz AS Monaco. Hierarchia golkiperów nie została naruszona, a tworzą ją Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański i Łukasz Skorupski. Plotkowano, że bramkarzem nr 4 zamiast Majeckiego mógłby być Bartłomiej Drągowski, lecz nie bardzo uśmiechało mu się takie rozwiązanie; rozczarowanie wyraził też Rafał Gikiewicz, mający za sobą świetny sezon w Bundeslidze. Sousa zabiera jednak Majeckiego i być może należy uznać to za inwestycję w przyszłość, bo kto wie, czy za kilka lat to właśnie on nie będzie stał między słupkami reprezentacyjnej bramki.

Siedmiu wypadło

W kadrze na zgrupowanie w Opalenicy nie znalazło się aż 7 zawodników, których nowy selekcjoner powołał na marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata 2022 z Węgrami, Andorą i Anglią. To Rafał Augustyniak, Kamil Grosicki, Sebastian Szymański, Arkadiusz Reca, Krzysztof Piątek, Bartosz Slisz i Sebastian Kowalczyk. Augustyniak, Grosicki i Szymański znaleźli się na liście rezerwowej, którą uzupełnia jeszcze Robert Gumny. Co istotne, zawodnicy ci nie będą trenować w Opalenicy, nie będą „pod parą”. Recę i Piątka z udziału w turnieju wyeliminowały kontuzje – jak wcześniej Krystiana Bielika czy Jacka Góralskiego. Z kolei Slisz i Kowalczyk zostali pominięci także w kontekście listy rezerwowej.

Wraca Kędziora

Wielkim nieobecnym pierwszej listy powołanych do reprezentacji sporządzonej przez Paulo Sousę był Tomasz Kędziora. Tym razem miejsce dla obrońcy Dynama Kijów już się znalazło. Brak Kamila Grosickiego naturalnie wywołał rotację wśród skrzydłowych i stąd obecność Przemysława Frankowskiego. Uraz Piątka otworzył drogę do kadry Dawidowi Kownackiemu oraz Jakubowi Świerczokowi. Zmiennikiem Macieja Rybusa na lewej obronie (albo lewym wahadle) będzie Tymoteusz Puchacz, zaś kiepski sezon w Torino nie zamknął ostatecznie drzwi na Euro przed Karolem Linettym.

Lista po Rosji

Ostateczna kadra na Euro zostanie ogłoszona 1 czerwca, tuż po towarzyskim meczu z Rosją we Wrocławiu. Tworzyć ją będą piłkarze trenujący w Opalenicy, nie licząc Radosława Majeckiego. Tydzień później, 8 czerwca, 14-dniowe zgrupowanie w Opalenicy dobiegnie końca, jego podsumowaniem będzie towarzyska potyczka z Islandią w Poznaniu – czyli próba generalna przed finałami ME. Od 9 czerwca biało-czerwoni rezydować już będą w hotelu Marriot w Sopocie, który będzie bazą reprezentacji na czas finałów Euro. 14 czerwca gramy w St. Petersburgu ze Słowacją, 19 czerwca z Hiszpanią w Sewilli, a 23 czerwca ze Szwecją w St. Petersburgu.